Multijazyčná databáze znalostí
Databáze znalostí přeložená do více jazyků zajišťuje přístup k informacím lidem po celém světě, bez ohledu na to, v jakém jazyce mluví. Uživatelé mohou najít relevantní informace ve svém jazyce a sdílet své znalosti s ostatními. Multijazyčná databáze znalostí je pro firmy klíčovým nástrojem pro rozšíření svého dosahu na mezinárodní trhy. Pokud firma nabízí své produkty nebo služby globálně, může multijazyčná databáze pomoci zlepšit zákaznický servis a podporu.
Multijazyčná databáze znalostí umožňuje autorům vytvářet jeden článek v několika jazykových verzí. Čtenáři si potom zobrazují kategorie a články v jazyce, který mají nastavený ve své databázi znalostí.
Jazyk databáze znalostí je nastavitelný samostatně a uživatel si jej nastavuje sám podle dostupných jazyků. Jazyk v databázi znalostí se nemusí shodovat s nastaveným jazykem Requestoru.
Začínáme vytvářet multijazyčnou databází znalostí
Nastavení jazyků
V prvním kroku administrátor nastaví jazyky, které se budou ve Znalostech používat. Přejděte do Nastavení modulu přes Nastavení v databázi znalostí.
Zatrhněte Jazyky, které budete ve své databázi znalostí používat. Ve výchozím nastavení je vybraný jazyk podle výchozího jazyka Requestoru nastaveného v globálním nastavení. Dalšími dostupnými jazyky jsou slovenština, angličtina, němčina a polština. Tlačítkem u jazyka následně označte, který jazyk bude výchozí.
Co je to výchozí jazyk databáze znalostí?
Výchozí jazyk databáze znalostí je jazyk, do kterého se přepne modul Znalosti, pokud není v databázi znalostí dostupný uživatelův jazyk Requestoru a sám uživatel si zatím nevybral a neuložil žádný jiný z dostupných jazyků.
Výchozí jazyk také určuje, v jakém jazyce se vytvoří nový článek, ke kterému lze následně tvořit překlady.
Pokud vyberete víc jak jeden jazyk, tak po uložení se vedle vyhledávacího pole v databázi znalostí objeví možnost výběru jazyka.
Vytvoření kategorií a článků ve více jazycích
Nejprve vytvořte kategorie kliknutím na "+Přidat" Nová kategorie.
V okně nové kategorie zadejte název, případně popis v jednotlivých jazycích, které budete používat. Při zadávání názvu a popisu vyberte zkratku jazyka, ve kterém text vepisujete.
Kategorii uložte.
Doporučení: Doporučujeme všechny vytvořené kategorie přeložit do jazyků, které budete v multijazyčné databázi znalostí používat. V případě, že některou kategorii nepřeložíte do jiného používaného jazyka a uživatel si přepne databázi znalostí do tohoto jazyka, tak název kategorie zůstane zobrazen v původním jazyce. Příklad: Operátor povolí český a anglický jazyk v nastavení modulu. Pak vytvoří kategorii v českém jazyce a do anglického jazyka kategorii nepřeloží. Jakmile si uživatel/čtenář znalostí přepne svou databázi do anglického jazyka, kategorie bude dostupná vždy, ale název kategorie se zobrazí v českém jazyce, protože do angličtiny není přeložená.
Vytvořte nový článek kliknutím na "+Přidat" a výběrem "Nový článek".
V pracovním prostoru pro vytváření nového článku je nahoře symbolem vlajky zobrazeno, do jakého jazyka bude nový článek vytvořen. Jazyk odpovídá výchozímu jazyku, který je vybraný v nastavení modulu databáze znalostí. Pokud potřebujete nový článek vytvořit nejprve v jiném jazyce, přepněte si v nastavení modulu výchozí jazyk a pak zadejte znova "+Přidat" nový článek.
Jakmile budete mít nachystaný článek, uložte jej jako koncept nebo odešlete ke schválení, případně publikujte.
Po uložení článku se vpravo zobrazí box se všemi nastavenými jazyky.
Kliknutím na "Přeložit" v řádku s vlajkou můžete vytvářet vybranou jazykovou verzi článku.
Při zadávání a vyhledávání souvisejících článků se vyhledávají všechny dostupné články v dané jazykové verzi.
Uživatelé mající přístup do Správy článků mohou mezi jednotlivými jazykovými verzemi článku přepínat přes box Jazyky, aniž by si tím měnili jazyk své databáze znalostí.
Poznámka: V režimu zobrazení může být u článku viditelná vlajka symbolizující, v jakém jazyce je článek vytvořen. Vlajka se objevuje pouze v případě, když máte nastavený v databázi znalostí aktuálně jiný jazyk, než v jakém jazyce je zobrazený článek.
Všechny vytvořené články ve všech jazykových verzích můžete vidět ve Správě článků.
Ve správě článků si můžete všechny vytvořené články filtrovat dle jednotlivých dostupných jazyků.
Jednotlivé jazykové verze ke každému článku jsou zobrazeny v záložce Překlady. Ve sloupcích jsou zobrazeny všechny jazyky, které jsou povoleny v nastavení modulu. Sloupec s výchozím jazykem je podbarven šedou barvou. Kliknutím na "Přeložit" se otevře pracovní prostor pro vytváření překladu vybraného článku ve zvoleném jazyce.
Přes filtr Bez překladu je možné zobrazit si všechny články některého jazyka, které nejsou do tohoto jazyka přeloženy. Pokud potřebujete například zjistit, které články nejsou přeloženy do angličtiny, vyberte v seznamu angličtinu a zobrazí se vám všechny nepřeložené články do angličtiny.
Přes filtr S překladem se zobrazí všechny články, které jsou dostupné ve vybraném jazyce. Pokud potřebujete například zjistit, které články jsou přeloženy do angličtiny, vyberte v seznamu angličtinu a zobrazí se vám všechny články přeložené do angličtiny.
Čtenáři multijazyčné databáze znalostí
Přejděte do databáze znalostí kliknutím na ikonu v levém sloupcovém menu. Databáze znalostí je členěna do kategorií, které obsahují články souvisejícího obsahu. Kategorie umožňují čtenářům pohodlně číst podobné články a další možná řešení jejich problémů. V multijazyčné databázi znalostí se čtenáři zobrazí všechny vytvořené kategorie v databázi znalostí. Pokud jsou kategorie přeloženy do jazyka, který má uživatel právě vybraný v databázi znalostí, tak se kategorie zobrazí v tomto jazyce. Pokud kategorie není přeložená do tohoto jazyka, přesto se zobrazí, ale v dostupném jazyce.
Každá kategorie obsahuje dostupné články ve vybraném jazyce, pokud jsou články přeloženy i do jiných nastavených jazyků, dole pod články je odkaz na Články v jiných jazycích. Kliknutím na vlajku se zobrazí článek v jiném jazyce a zároveň se přepne u uživatele celá databáze znalostí do vybraného jazyka.
U článku mohou být zobrazeny související články, opět vybraného jazyka.
Kliknutím na detail článku se vpravo v boxu zobrazí všechny publikované jazykové verze článku. Mezi jednotlivými verzemi lze přepínat a zároveň tím měnit celý jazyk databáze znalostí.